Ne pare rau, vizionarea acestei pagini nu este posibila in Internet Explorer 6, 7.
Pentru a explora continutul citynews.ro, va rugam sa downloadati unul din urmatoarele browsere:
Pentru a beneficia de experienta completa a sitului citynews.ro, va rugam sa downloadati unul din urmatoarele browsere:
×
inchide
Go to TOP

tenis

Echipa de tenis feminin a României, care o are în componență și pe Simona Hlep, numărul 1 mondial, revine la Cluj-Napoca pentru meciul cu echipa Canadei, din cadrul competiției Fed Cup! Cea mai bună jucătoare a echipei adverse este Eugenie Bouchard.
14 Noi. 2017
12:31
0
1143
Primăria a decis să restricţioneze circulaţia rutieră pe aleea Stadion. De asemenea, traseul liniei 30 va fi deviat.
05 Feb. 2016
20:35
1
1817
Echipa României de Cupa Federaţiei a ajuns în Grupa Mondială după o victorie imensă în Canada, scor final 3-2, în barajul pentru accederea între cele mai bune opt echipe din lume.
20 Apr. 2015
10:00
4
3744
Simona Halep a fost eliminată în semifinalele turneului de tenis de la Miami de către Serena Williams, după un meci care a durat peste două ore. Americanca s-a impus cu 6-2, 4-6, 7-5.
03 Apr. 2015
11:12
0
2416
Simona Halep şi Garbine Muguruza şi-au câştigat, pentru România, respectiv Spania, partidele disputate la Fed Cup, sâmbătă, la Galaţi. La meciuri a fost prezent şi preşedintele României, Klaus Iohannis.
07 Feb. 2015
17:11
0
3461
Primarul Clujului a jucat handbal şi tenis de masă, însă a aruncat şi o dată la coşul de baschet cu prilejul inaugurării sălii de sport de la Colegiul „George Coşbuc”.
15 Oct. 2014
13:05
8
5824
Maria Sharapova a fost extrem de relaxată înaintea partidei din optimile de finală ale turneului de la Wuhan. Frumoasa rusoaică s-a filmat conducând un mini autobuz, după antrenamentul de ieri.
24 Sep. 2014
14:00
0
1916
După ce a părăsit competiția de la Wuhan încă din turul 2, Simona Halep nu are motive să-și facă probleme. Rămâne pe locul secund al clasamentului WTA, după ce Maria Sharapova a fost eliminată de elvețianca Timea Bacsinsky.
13:02
1
2816
Simona Halep e de nerecunoscut. Tenismena română a fost eliminată încă din turul 2 la turneul de la Wuhan și riscă să-și piardă poziția secundă în clasamentul WTA.
23 Sep. 2014
16:00
0
2452
Românca s-a calificat direct în turul doi al turneului de la Wuhan, unde o va întâlni pe jucătoarea spaniolă Gabrine Muguruza.
22 Sep. 2014
15:00
0
1600
Prima jucătoare din Asia care a câştigat un turneu de Grand Slam, în 2011 la Roland Garros, a decis să-şi încheie cariera sportivă la 32 de ani, din cauza problemelor medicale.
19 Sep. 2014
16:01
0
1391
Monica Niculescu s-a calificat în finala turneului WTA de la Guangzhou, după ce a învins-o categoric în două seturi 6-0, 6-2 pe chinezoaica Wang Yafan.
14:01
0
1484
Pierdere mare pentru tenisul mondial. O jucătoare, fostă număr 2 WTA, își va anunța vineri retragerea din activitatea sportivă, una încununată cu multe succese.
18 Sep. 2014
12:00
0
1451
Simona Halep nu traversează cea mai bună perioadă a carierei sale şi riscă să-şi piardă locul pe podiumul clasamentului WTA.
15 Sep. 2014
13:00
0
1144
Adrian Ungur a adus punctul decisiv pentru tricolori, după ce l-a învins astăzi pe Elias Ymer, scor 3-6, 6-4, 7-6, 6-3. România câştigă astfel întâlnirea cu Suedia şi va evolua în 2015 tot în Grupa I a Zonei Euro-Africane a Cupei Davis.
14 Sep. 2014
16:01
0
1010
Perechea Florin Mergea/Horia Tecău a adus al doilea punct în tabăra tricolorilor, după ce a câștigat în fața cuplului suedez Isak Arvidsson/Johan Brunstrom, scor 7-6, 7-6, 6-3.
13 Sep. 2014
18:02
0
810
Marin Cilic a câştigat US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Croatul l-a învins în finală pe japonezul Kei Nishikori, scor 6-3, 6-3, 6-3, după o oră şi 54 de minute de joc.
09 Sep. 2014
12:04
0
420
Serena Williams a ajuns la cota 18 titluri de Mare Şlem după victoria de la US Open. Americanca şi-a consolidat poziţia de lider al ierarhiei WTA şi a spart toate recordurile.
08 Sep. 2014
23:00
0
1766
Fostul număr unu mondial, Martina Navratilova, abia a aşteptat să se termine semifinala de sâmbătă dintre japonezul Kei Nishikori şi Novak Djokovic pentru a o cere de soție pe prietena ei, Julia Lemigova.
07 Sep. 2014
13:01
0
1188
Visul lui Roger Federer de a juca a şasea finală la US Open a fost spulberat de Marin Cilic. Croatul nu i-a dat nicio şansă marelui campion elveţian, pe care l-a eliminat după doar trei seturi.
12:02
0
500
Japonezul Kei Nishikori a reuşit să detoneze bomba la US Open. Al zecelea favorit al competiţiei l-a învins pe Novak Djokovic în semifinale şi s-a calificat, pentru prima dată în carieră, în finala unui turneu de Mare Şlem.
00:02
0
797
Serena Williams şi Caroline Wozniacki s-au calificat în finala ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open.
06 Sep. 2014
12:01
0
806
Ultima sportivă care putea lua locul Simonei Halep în clasamentul WTA, Eugenie Bouchard, a fost eliminată de la US Open. Românca îşi va păstra poziţia în clasamentul mondial, după ce canadianca a părăsit competiţia încă din optimile de finală.
02 Sep. 2014
13:02
0
683
Eliminarea prematură a Simonei de la ultimul turneu de Mare Şlem al anului i-a pus în pericol poziţia secundă în clasamentul WTA. Halep a primit şi o veste bună însă. Wozniacki a trimis-o acasă pe Maria Sharapova.
01 Sep. 2014
15:01
2
612
Simona Halep a rămas singură în turul trei la US Open. Toate celelalte patru românce au părăsit competiţia în turul secund, la ultimul turneu de Mare Şlem al anului.
29 Aug. 2014
13:02
0
881
Simona Halep s-a calificat în turul III la US Open, după ce a dispus de slovaca Jana Cepelova.
28 Aug. 2014
00:02
0
774
Irina-Camelia Begu a ratat calificarea în turul III la US Open, în dauna italiencei Roberta Vinci (locul 30 WTA).
27 Aug. 2014
21:02
0
512
Simona Halep s-a calificat în turul doi la US Open, dar grupul româncelor a devenit mai consistent, cu Alexandra Dulgheru şi Irina Begu alături de finalista de la Roland Garros.
26 Aug. 2014
16:00
0
1176
Debut cu emoţii pentru Simona Halep la US Open. A doua favorită a turneului a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de o sportivă anonimă.
01:00
0
755
Simona Halep are cale liberă spre sferturile de finală la ultimul turneu de Grand Slam al anului. Cotată cu a doua şansă la victoria finală, Simona Halep poate da peste Maria Şarapova doar în sferturile de finală.
22 Aug. 2014
13:00
0
787
Fostul tenismen, nr. 1 mondial, Ilie Năstase, crede că jucătoarea din Constanța nu trebuie judecată pentru performanțele oscilante din ultimul an.
21 Aug. 2014
11:02
0
1195
Nebunia provocării „ice bucket” loveşte şi în tenisul profesionist. Starurile "sportului alb" din Serbia, Novak Djokovic şi Ana Ivanovic, au intrat la apă... rece. Cei doi au lansat cele mai trăznite provocări.
20 Aug. 2014
15:01
0
736
Simona Halep a pierdut surprinzător în turul II la New Haven. Tenismana română a fost învinsă de slovacă Magdalena Rybarikova, cu 6-2, 4-6, 6-3.
12:03
1
1035
Simona Halep va debuta miercuri, de la ora 2:00, la turneul de la New Haven. Tenismena o va întâlni pe Magdalena Rybarikova, ocupanta locului 68 WTA.
19 Aug. 2014
14:02
0
1037
Maria Sharapova este cea mai bogată sportivă a lumii în 2014, conform clasamentului întocmit de revista americană Forbes.
13 Aug. 2014
12:02
0
1980
Simona Halep, locul 2 WTA, a acces în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari.
11:02
0
649
La numai 22 de ani, Simona Halep a reușit cea mai bună clasare a unei românce în ierarhia WTA. Constănțeanca a urcat pe locul 2 în lume, la doar 2.365 de puncte distanță de liderul Serena Williams.
11 Aug. 2014
13:02
0
525
Simona Halep a reuşit să se califice în ultimul act al turneului de la Madrid, după ce a trecut, azi, de Petra Kvitova.
10 Mai. 2014
18:19
1
2556
Alături de Simona Halep, la turneul din SUA mai participă alte trei jucătoare de tenis din România, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu şi Alexandra Cadanţu.
17 Mar. 2014
14:33
0
2318
Simona Halep a trecut în turul secund fără emoţii de japoneza Kurumi Nara, cu 6-2, 6-2 şi îşi continuă drumul spre fazele superioare ale competiţiei.
08 Mar. 2014
11:40
0
2133
Legendarul Ilie Năstase pune presiune pe cea mai bună jucătoare de tenis din România. Acesta spune că Simona Halep trebuie să confirme şi să câştige un turneu important, pentru a-şi demonstra valoarea.
30 Noi. 2013
14:09
0
2024
În cadrul IPJ Bihor îşi desfăşoară activitatea poliţişti pasionaţi de diverse sporturi, precum tenisul de câmp, înotul sau fotbalul, dintre care unii au ajuns să facă performanţă, din ceea ce la început a fost doar pasiune.
19 Noi. 2013
15:46
0
4278
Chinezii sunt în extaz: se calcă în picioare să vadă pe viu aşii tenisului! Nadal, Djokovic şi Federer au ajuns în optimi la Shanghai şi se vor bate pentru un loc în marea finală. Din păcate, românii au gafat-o chiar din runda inaugurală.
10 Oct. 2013
13:24
0
1893
Cehul Jaroslav Pospisil este câştigătorul turneului de tenis Sibiu Open. Pospilis a câştigat trofeul din acest an după ce l-a învins pe italianul Marco Cecchinato.
30 Sep. 2013
11:57
0
2217
Adrian Ungur, favoritul publicului şi deţinătorul titlului Sibiu Open, a ratat calificarea în finala turneului Sibiu Open.
29 Sep. 2013
10:52
0
1203
Adrian Ungur s-a calificat în semifinalele turneului Sibiu Open iar favoritul principal, Filippo Volandri, a abandonat competitia din cauza unei accidentari.
28 Sep. 2013
11:52
0
1322
Adrian Ungur, câştigătorul turneului Sibiu Open de anul trecut este singurul jucător român care a rămas în competiţie după cea de-a doua zi de partide pe tabloul principal al turneului găzduit de Baza Pamira din Sibiu.