De neoprit: Olimpia Cluj a cucerit din nou eventul!

5738_
Video 2:
Video 3:
Video 4:

Uimitor! Olimpia Cluj a reușit o nouă performanță notabilă. Clujencele au cucerit din nou eventul și vor participa pentru a doua oară consecutiv în grupele Champions League. „Olimpicele” și-au asigurat locul la masa bogaților, după ce au învins astăzi în finala campionatului, FCM Tg. Mureș, scor  5-1. Cosmina Dușa a fost desemnată golgheterul campionatului, cu 71 de reușite!

Deși aveau nevoie doar de un rezultat de egalitate, Dușa & compania au făcut instrucție cu rivalele din Mureș.  Andreea Voicu a deschis scorul la prima acțiune a partidei, după o centrare excelentă a Cosminei Dușa, de pe flancul drept (‘3).  Lunca a majorat diferența în minutul 26, cu un șut la colțul lung din interiorul careului, iar Dușa și-a trecut și ea numele pe lista marcatorilor, după o execuție de efect de la 25 de metri (’35). Trei minute mai târziu, gazdele au redus din handicap prin Carmen Pop, după o neatenție în apărarea clujeană. Ultimul cuvânt le-au spus însă elevele lui Mirel Albon, tot prin Voicu, care a stabilit scorul primei părți: 4-1!

Atacantul Olimpiei avea să puncteze încă o dată și după pauză, când a reluat în poarta goală din 6 metri (’50). Bortan (’68) și Vătafu (‘77) au avut și ele șansa golului, dar pe care au irosit-o. Prima a nimerit bara transversal ă din lovitură liberă, iar ultima a ratat un penalty obținut de Lunca. Nu a mai contat. Olimpia s-a încoronat din nou campioană a României și așteaptă cu sufletul la gură participarea în Liga Campionilor.

Citynews.ro

Articole din aceeasi categorie
Mai mulți spectatori prezenți la meciul dintre Jo-Wilfried Tsonga și Kei Nishikori au trecut prin clipe de groază.