De neoprit: Olimpia Cluj a cucerit din nou eventul!

5738_
Video 2:
Video 3:
Video 4:

Uimitor! Olimpia Cluj a reușit o nouă performanță notabilă. Clujencele au cucerit din nou eventul și vor participa pentru a doua oară consecutiv în grupele Champions League. „Olimpicele” și-au asigurat locul la masa bogaților, după ce au învins astăzi în finala campionatului, FCM Tg. Mureș, scor  5-1. Cosmina Dușa a fost desemnată golgheterul campionatului, cu 71 de reușite!

Deși aveau nevoie doar de un rezultat de egalitate, Dușa & compania au făcut instrucție cu rivalele din Mureș.  Andreea Voicu a deschis scorul la prima acțiune a partidei, după o centrare excelentă a Cosminei Dușa, de pe flancul drept (‘3).  Lunca a majorat diferența în minutul 26, cu un șut la colțul lung din interiorul careului, iar Dușa și-a trecut și ea numele pe lista marcatorilor, după o execuție de efect de la 25 de metri (’35). Trei minute mai târziu, gazdele au redus din handicap prin Carmen Pop, după o neatenție în apărarea clujeană. Ultimul cuvânt le-au spus însă elevele lui Mirel Albon, tot prin Voicu, care a stabilit scorul primei părți: 4-1!

Atacantul Olimpiei avea să puncteze încă o dată și după pauză, când a reluat în poarta goală din 6 metri (’50). Bortan (’68) și Vătafu (‘77) au avut și ele șansa golului, dar pe care au irosit-o. Prima a nimerit bara transversal ă din lovitură liberă, iar ultima a ratat un penalty obținut de Lunca. Nu a mai contat. Olimpia s-a încoronat din nou campioană a României și așteaptă cu sufletul la gură participarea în Liga Campionilor.

Citynews.ro

Articole din aceeasi categorie
Negruţ, Ogbu şi Tade au marcat, în ordine, ele trei goluri ale "vişiniilor" care rămân invincibili în partidele amicale disputate în această vară.
10 Iul. 2014
21:24
1
Vasile Miriuţă îşi face debutul în Europa League, ca antrenor, în confruntarea cu sârbii de la FK Jagodina.
16:30
1
Simona Halep joacă azi cu Alexandra Kruni, pentru un loc în sferturile de finală ale turneului Bucharest Open.
16:23
2
Fostul căpitan al "vişiniilor" a rămas cu gândul la Cluj şi la echipa la care a petrecut opt ani, timp în care a câştigat o mulţime de trofee.
15:41
6
Sediile unor firme conduse de Răzvan Pîrcălabu au fost percheziţionate în această dimineaţă de poliţie, după ce şeful Federaţiei Române de Lupte a intrat în vizorul procurorilor într-un dosar cu grave
14:46
1
FIFA a suspendat Nigeria din toate competiţiile, ca urmare a implicării politicului în fotbalul nigerian.