HANDBAL: Juniorii de la “U” Transilvania sunt vicecampioni

2578_
Video 2:
Video 3:
Video 4:

Echipa de juniori III a clubului de handbal “U” Transilvania a reusit sa se claseze pe locul II, la turneul final disputat la Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj. Handbalistii clujeni au pierdut in finala competitiei in fata celor de la LPS Piatra Neamt, cu scorul de 37-38.

Medaliile de argint si cupa au fost inmanate jucatorilor de managerul clubului “U” Transilvania, Mihai Tritean. Juniorii de la LPS Piatra Neamt au devenit, astfel, campionii turneului, iar, pe ultimul loc al podiumului s-a clasat echipa de juniori III Scoala numarul 3 din Adjud.

Meciul din finala turneului a fost unul foarte strans, handbalistii din Piatra Neamt reusind sa se desprinda pe tabela de marcaj de abia dupa doua reprize de prelungiri. Cele doua formatii au terminat primele doua reprize regulamentare de joc cu scorul de 32-32, dupa ce, la pauza, clujenii erau condusi cu scorul de 15-18. Au urmat apoi doua reprize de prelungiri de cate cinci minute. Dupa prima repriza, cele doua echipe se aflau tot la egalitate (scor 35-35). Clujenii au pierdut finala competitiei in ultimele secunde, cu scorul de 37-38.

La turneul final de Juniori III, desfasurat in perioada 2-6 iunie la Cluj, au participat echipele HC Rom Cri Brasov, "U" Transilvania Cluj, Sc. Nr. 3 Adjud, Dinamo Brasov (seria I) si LPS Piatra Neamt, Extrem Baia Mare, LPS Banatul Timisoara, CSS Triumf Calarasi (seria II)

Clasamentul turneului final:
Locul I: LPS Piatra Neamt
Locul II: “U” Transilvania
Locul III: Scoala numarul 3 din Adjud

Premii speciale:
-    cel mai bun portar: Alexandru Bucataru (LPS Piatra Neamt)
-    golgheterul competitiei: Alexandru Florin Cojocaru (Scoala numarul 3 din Adjud)
-    cel mai vechi jucator al competitiei: Alexandru Laslo (“U” Transilvania)

Ioana Babos

Articole din aceeasi categorie
Anton Doboș, fostul președinte al Universității Cluj, este urmărit penal de procurorii DNA în celebrul caz ”Valiza” pentru luare de mită și complicitate la dare de mită.
21 Oct. 2014
15:09
1
Jucătoarea de tenis din România s-a impus în două seturi, 6-2, 6-3, în faţa canadiencei Eugenie Bouchard, în primul meci al turneului de la Singapore.
20 Oct. 2014
18:14
0
Decesul lui Mircea Neşu a fost pronunţat luni dimineaţă, la un spital din Oradea, acolo unde acesta ar fi ajuns în urma unei doze foarte mari de medicamente.
12:39
3
Steaua a distrus Universitatea Cluj, scor 4-1, în Ghencea, într-o partidă din etapa a 11-a a Ligii I. Keşeru a marcat al 11-a gol stagional, iar campioana s-a distanţat în fruntea clasamentului.
19 Oct. 2014
23:16
5
CFR Cluj a învins cu 2-1 pe Dinamo, pe teren propriu, în derby-ul etapei a 11-a din Liga I. Guima a adus victoria clujenilor cu un gol pe final, iar „feroviarii” au egalat Steaua.