HANDBAL: Juniorii de la “U” Transilvania sunt vicecampioni

2578_
Video 2:
Video 3:
Video 4:

Echipa de juniori III a clubului de handbal “U” Transilvania a reusit sa se claseze pe locul II, la turneul final disputat la Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj. Handbalistii clujeni au pierdut in finala competitiei in fata celor de la LPS Piatra Neamt, cu scorul de 37-38.

Medaliile de argint si cupa au fost inmanate jucatorilor de managerul clubului “U” Transilvania, Mihai Tritean. Juniorii de la LPS Piatra Neamt au devenit, astfel, campionii turneului, iar, pe ultimul loc al podiumului s-a clasat echipa de juniori III Scoala numarul 3 din Adjud.

Meciul din finala turneului a fost unul foarte strans, handbalistii din Piatra Neamt reusind sa se desprinda pe tabela de marcaj de abia dupa doua reprize de prelungiri. Cele doua formatii au terminat primele doua reprize regulamentare de joc cu scorul de 32-32, dupa ce, la pauza, clujenii erau condusi cu scorul de 15-18. Au urmat apoi doua reprize de prelungiri de cate cinci minute. Dupa prima repriza, cele doua echipe se aflau tot la egalitate (scor 35-35). Clujenii au pierdut finala competitiei in ultimele secunde, cu scorul de 37-38.

La turneul final de Juniori III, desfasurat in perioada 2-6 iunie la Cluj, au participat echipele HC Rom Cri Brasov, "U" Transilvania Cluj, Sc. Nr. 3 Adjud, Dinamo Brasov (seria I) si LPS Piatra Neamt, Extrem Baia Mare, LPS Banatul Timisoara, CSS Triumf Calarasi (seria II)

Clasamentul turneului final:
Locul I: LPS Piatra Neamt
Locul II: “U” Transilvania
Locul III: Scoala numarul 3 din Adjud

Premii speciale:
-    cel mai bun portar: Alexandru Bucataru (LPS Piatra Neamt)
-    golgheterul competitiei: Alexandru Florin Cojocaru (Scoala numarul 3 din Adjud)
-    cel mai vechi jucator al competitiei: Alexandru Laslo (“U” Transilvania)

Ioana Babos

Articole din aceeasi categorie
Selecționata Sudului a învins echipa Nordului cu scorul de 135-124 (37-32, 33-30, 35-33, 30-29) în meciul vedetelor din Liga Națională de baschet masculin, desfăşurat în Sala Sporturilor "Horia D
16 Apr. 2014
08:39
0
An de coșmar pentru Pandurii! Gorjenii au obținut doar o remiză albă cu Săgeata și rămân fără victorie, pe teren propriu, în 2014.
15 Apr. 2014
15:00
0
Octavian Morariu şi-a anunţat demisia din funcţia de preşedinte al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR) în cadrul Adunării Generale a forului.
13:58
0
Messi poate sta liniştit!! Ronaldo nu va juca în finala Cupei Spaniei dintre Real Madrid şi Barcelona.
13:08
0
Vali Lemnaru rescrie istoria la "U" Cluj. Atacantul "şepcilor roşii" conduce topul marcatorilor în Liga I, cu 13 goluri marcate.
12:47
1
Universitatea Cluj a reușit să câștige partida jucată pe teren propriu în fața echipei FC Botoșani, golurile victoriei fiind înscrise de Valentin Lemnaru.